Certifikačné štúdium
- Kategória: KLINICKÁ LOGOPÉDIA
Certifikačný študijný program v certifikovanej pracovnej činnosti Orofaryngeálna dysfágia u dospelých a detská dysfágia
Anotácia certifikačného štúdia:
V novembri 2024 sa na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity, na Katedre klinickej logopédie začalo jediné ročné štúdium v oblasti dysfágiológie pre klinických logopédov v Európe - certifikačný štúdijný program v certifikovanej pracovnej činnosti Orofaryngeálna dysfágia u dospelých a detská dysfágia.
Klinický logopéd je súčasťou dysfagiologického tímu, zúčastňuje sa tak na diagnostike a liečbe orofaryngeálnej a ezofageálnej dysfágie u detí a dospelých. Prebiehajúca certifikovaná pracovná činnosť (CPČ) sa zaoberá poruchami prehĺtania multifaktoriálnej etiológie u skupiny neurologických, otorinolaryngologických, foniatrických, gastroenterologických, neonatologických, kardiologických, geriatrických a iných diagnóz. Certifikačného študijného programu sa zúčastňuje 12 frekventantiek, ktoré sú zároveň zaradené v špecializačnej príprave v odbore klinická logopédia. Všetky frekventantky pracujú minimálne na 0,2 pracovný úväzok v ústavných zariadeniach a majú aspoň rok praxe v zdravotníctve.
CPČ pozostáva z teoretickej a praktickej časti, spolu v rozsahu 320 hodín a končí záverečnou skúškou v septembri 2025, po ktorej každý absolvent získa certifikát z dysfágie a stane sa certifikovaným dysfagiológom.
Absolventky CPČ získajú množstvo teoretických vedomostí z oblasti vývinu centrálneho a periférneho nervového systému v prenatálnom a postnatálnom období, anatómie a fyziológie orgánov zúčastňujúcich sa na prehĺtaní a dýchaní, anatómie a neurofyziológie mozgu u detí a dospelých. Rovnako tak v oblasti príjmu potravy, nutričnej výživy, možnostiach modifikácie potravy, postoja tela pri jedení, či behaviorálnych porúch potravy.
Zároveň nadobudnú aj praktické zručnosti od skríningu dysfágie, cez administráciu základného klinického vyšetrenia pacientov s dysfágiou, administráciu a interpretáciu VFSS (videofluoroskopie) a FEES (fibroendoskopické vyšetrenie prehĺtania) dospelých a detských pacientov s dysfágiou až po nastavenie a realizáciu cielenej klinickologopedickej liečby.
Odborný garant a lektori:
PaedDr. Barbora Bunová, PhD. je odborným garantom, jednou z lektoriek CPČ a priekopníčkou zdravotnej starostlivosti o dysfagických detských a dospelých pacientov na Slovensku. Od roku 2002 sa ako prvý klinický logopéd na Slovensku začala zaoberať diagnózou dysfágia, najprv u dospelých pacientov, neskôr aj u detí. V roku 2012 sa stala NDT Bobath terapeutom. V roku 2020 ukončila európske postgraduálne štúdium z dysfágiológie, na základe ktorého je certifikovaný EU dysphagia expert. Zároveň je vedúcou katedry a odborným garantom špecializačného štúdia v odbore klinická logopédia. Súbežne vedie ambulanciu klinickej logopédie LOGOMEDIK v Skalici a tiež poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť v oblasti logopedickej diagnostiky, terapie a poradenstva všetkých druhov narušenej komunikačnej schopnosti, vrátane špeciálneho vyšetrenia - videofluoroskopie, terapiu a poradenstvo v oblasti všetkých druhov dysfágie (dysfágia-poruchy príjmu a/alebo transportu sústa z úst do žalúdka) tak u novorodencov, malých detí, ako aj u dospelých pacientov. Je držiteľkou viacerých ocenení a uznaní za celoživotný prínos v rozvoji klinickej logopédie, ako napríklad Bronzovej medaily Slovenskej lekárskej spoločnosti za zásluhy, Pamätnej medaily Predsedu TTSK a Ceny SKIZP 2022.
prof. MUDr. Ján Benetin, CSc. je významný slovenský neurológ, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu extrapyramídových ochorení, ako je Parkinsonova choroba. Zároveň je prednosta Neurologickej kliniky LF SZU a Univerzitnej nemocnice v Bratislave a pôsobil ako dekan LF SZU. Je autorom viacerých odborných článkov a publikácií z oblasti neurológie, najmä v súvislosti s Parkinsonovou chorobou a ďalšími neurodegeneratívnymi ochoreniami. Absolvoval odborné stáže v zahraničí, vrátane KEM Hospital v Bombaji, India, a na Georgetown University a George Washington University vo Washingtone, USA. V roku 2010 bol menovaný za profesora v študijnom odbore neurológia na Karlovej univerzite v Prahe.
prof. MUDr. Ingrid Brucknerová, PhD. je renomovaná slovenská pediatrička a neonatologička, ktorá sa špecializuje na intenzívnu starostlivosť o novorodencov. V súčasnosti pôsobí ako prednostka Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Vedie kliniku, ktorá sa zameriava na diagnostiku a liečbu najzávažnejších novorodeneckých patológií. Klinika spolupracuje s I. gynekologicko-pôrodníckou klinikou SZU a UNB, ktorá je národným centrom materno-fetálnej medicíny, čím sa podieľa na riešení komplikovaných a závažných prípadov z pôrodníctva pre všetky gynekologicko-pôrodnícke oddelenia nemocníc na Slovensku. Je členkou Vedeckej rady Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne. Aktívne sa podieľa na vedeckých konferenciách, angažuje sa aj v oblasti včasnej intervencie, ktorá je kľúčová pre deti s rizikovým vývinom.
MUDr. Martina Judáková je odborníčkou v oblasti otorinolaryngológie (ORL), ktorá sa špecializuje na diagnostiku a liečbu ochorení uší, nosa, hrdla a súvisiacich štruktúr. V súčasnosti pôsobí ako zástupkyňa primára na ORL oddelení Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. Poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť v oblasti otorinolaryngológie pre dospelých aj deti. V rámci svojej praxe využíva moderné diagnostické a liečebné metódy, vrátane endoskopických a miniinvazívnych techník. Podieľa sa na realizácii lokálnych výkonov, ako je odber diagnostických vzoriek z nádorov v ORL oblasti, odstránenie nezhubných nádorov ucha, nosa, dutiny ústnej, koreňa jazyka, rôzne druhy operácií chrápania a odstránenie kožných nádorov tváre, ušníc, dutiny ústnej a nosa, ktoré nevyžadujú uspanie.
MUDr. Števík Martin, PhD. je lekár so špecializáciou v oblasti rádiológie. Pôsobí na Rádiologickej klinike UNM, kde vykonáva diagnostické a intervenčné rádiologické výkony, vrátane CT, MR, ultrazvuku a angiografie. Zároveň je odborným asistentom na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine, kde sa podieľa na výučbe a vedeckých aktivitách v oblasti rádiológie. Publikoval viaceré odborné články v časopise Slovenská rádiológia, je členom výboru Sekcie hrudnej rádiológie (SHR), kde prispieva k rozvoju odboru a organizácii odborných podujatí. Je aktívny v oblasti vedeckého výskumu, najmä v diagnostike a liečbe ochorení pomocou moderných rádiologických techník.
Mgr. et Mgr. Silvia Adzimová je skúsená klinická logopédka a dysfagiologička pôsobiaca v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku, konkrétne v Klinike ORL a chirurgie hlavy a krku. V rámci tejto kliniky vedie Ambulanciu klinickej logopédie, kde sa špecializuje na diagnostiku a terapiu porúch komunikácie, reči a prehĺtania u detí a dospelých. Zameriava sa na identifikáciu príčin dysfágie, následnú rehabilitáciu pacientov a taktiež na možnosti ako rozvíjať a posúvať dysfagiológiu dopredu. Okrem vysokoškolského magisterského štúdia v odbore logopédia získala magisterský titul aj v odbore špeciálna pedagogika na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. V decembri 2014 získala ocenenie za najlepšiu kapitolu v knihe "Neurogenic Speech Disorders and Dysphagia" (Neurogénne poruchy reči a dysfágia), ktorú spoluautorsky napísali Neubauer a Dobias. Táto publikácia sa zaoberá problematikou porúch reči a prehĺtania v kontexte neurogénnych ochorení.
Doc. MUDr. Miroslav Tedla, PhD., MPH je renomovaný slovenský otorinolaryngológ a odborník v oblasti chirurgie hlavy a krku, s medzinárodným uznaním v oblasti výskumu, vzdelávania a klinickej praxe. Odpublikoval viac ako 130 originálnych prác v domácich a zahraničných časopisoch. Je hlavný autor troch učebníc, autor ďalších 12 kapitol. Absolvoval viacero študijných pobytov v zahraničí, prednáša na národných a medzinárodných kongresoch. Venuje sa otorinolaryngológii v celej šírke odboru, bližšie sa zameriava na chirurgiu štítnej žľazy a prištítnych teliesok, chirurgiu slinných žliaz, onkologickú chirurgiu hlavy a krku, chirurgiu hrtana a hlasiviek, chirurgiu nosa a prinosových dutín a na poruchy prehĺtania. V roku 2006 založil Ambulanciu pre poruchy prehĺtania pri ORL klinike LFUK a UNB v Bratislave.
PhDr. Žofia Korim, PhD. je šikovná klinická logopédka, ktorá pôsobí na Klinike ORL a CHHaK LFUK a UNB, Nemocnici sv. Cyrila a Metoda Antolská a na Neurologickom oddelení FN Trnava, kde spolupracuje s odborníkmi z rôznych oblastí. V klinickej praxi sa venuje pacientom s rôznymi neurologickými ochoreniami, špecializuje sa na poruchy hlasu a poruchy prehĺtania u ambulantných a hospitalizovaných pacientov so štrukturálnym narušením a dysregulačnými poruchami, čo zahŕňa aj interdisciplinárnu spoluprácu v rámci laryngologického tímu. Okrem klinickej praxe, vplýva na odbornú prípravu budúcich logopédov na Katedre logopédie PdF UK v Bratislave, kde vyučuje predmety Dysfágia, Poruchy hlasu a Kazuistický seminár poruchy hlasu a vedie prax pre študentov logopédie. Aktívne sa venuje odbornej prednáškovej činnosti na domácich i medzinárodných podujatiach, je autorkou a spoluautorkou viacerých odborných článkov v oblasti logopédie, lektoruje a organizuje kurzy pre odborníkov. Snaží sa zlepšiť diagnostiku a liečbu porúch prehĺtania, zavádzať štandardizovaný diagnostický a terapeutický postup, integrovať moderné postupy ako FEES do bežnej klinickej praxe a mnohé iné.
Vďaka špičkovému vedeniu a precíznemu prístupu všetkých lektorov je certifikačný študijný program vysoko odborný.
Vypracovala dňa 12.05.2025 : Mgr. Katarína Sümegiová, MSc. frekventantka certifikovanej pracovnej činnosti. Upravili dňa 14.5.2025 Forgáčová, Máťašová, Matejová, frekventantky certifikovanej pracovnej činnosti